Orvos válaszol - kérdés
Atis
2013-08-13 12:00:53

Kedves Doktornő !
Autoimmun hepatitis betegség esetén javasolt szedni hepatoprotect gyógyszert kiegészítő kezelésként?
Köszönettel: Atis

Dr. Gerencsér Emőke válasza témában
Kedves Kérdező!
Az autoimmun hepatitis felismerése, kórismézése, típusba sorolása és kezelésének megtervezése bonyolult és nagy szaktudást igénylő hepatológiai kihívás. Kezelését röviden leírom Önnek. Ezt 2012-ben csodálatosan összefoglalta dr Tornai István DEOEC / Debrecen/ II. Belklinikai Gasztroenterológiai Tanszékén. Előadása Kazincbarcikai kongresszuson hangzott el a következő címen: Az autoimmun májbetegségek diagnosztikája és kezelése.
A kórisme felállításához biopszia kötelező. Akinél biztos a diagnózis + emelkedett a GOT, a GPT és az IgG, valamint szövettanilag interface hepatitisz, illetve nekroinflammatórikus aktivitás van, azt kezelni kell.
Tehát a kezelés feltétele: megalapozott diagnózis + pozitív biopsziás lelet + biokémiai aktivitás.
A kezeltek 80 %-a /!/ remisszóba jut. A kezelést prednisolonnal, vagy prednisolon + azathioprinnel kezdik, a remisszó kb. 24 hónapos folyamatos kezelés mellett érhető el, ezt követően fenntartó kezelést folytatnak.
A betegek 10 - 20 %-ában nem érnek el eredményt ezzel a kezdő kezeléssel, ebben az esetben 2 új, másfajta gyógyszert emelnek be a terápiába.
Megítélésem szerint máriatöviskivonat / mint pl. a kérdezett Hepatoprotect/ nyugodtan szedhető, hisz a máj természetes, gyógynövényi hatóanyag alapú támogatását biztosítja. 2x1 adagban javaslom, azaz 140 mg-os dózisban folyamatosan szedve. A normál, még egészséges májsejtek működését serkenti, valamint egészséges májsejtek újdonképződését.
Mivel ez egy komoly és bonyolult biokémiai rendellenességgel járó májbetegség, amit hozzá értő specialistának kell kezelni, ellenőrizni és felügyelni, azt javaslom Önnek, hogy minden, esetlegesen szedendő, vagy tervezett étrend kiegészítő, vitamin stb., szedése előtt feltétlenül konzultáljon a kezelőorvosával.
Ha Hepatoprotectet szed, azt is mondja el neki. Hisz a betegség legyőzése érdekében folytatott háborút most Önök együtt vívják és csak a beteg-orvos kéz-a-kézben modell vezethet sikerre! Tehát a kezelőorvosa tudjon mindenről.
Én nem máj specialista vagyok.A Sportkórházban dolgozok. Az itt, a sportolókkal szerzett más jellegű tapasztalataim miatt vannak további javaslataim is az Ön számára:
De kérem, ezeket is beszélje meg az orvosával, aki viszont ennek a kórképnek a szakértője.
1., Először meg kell tudnia, hogy milyen gyógyszereket szedhet. Milyen antibiotikumot - ha kell - , milyen fájdalomcsillapítót, milyen vitaminokat és roborálókat. Mert a gyógyszerek és táplálék kiegészítők nagy része a májban bomlik le / a legtöbb a máj citochrom P450 enzimrendszeren keresztül metabolizálódik / tehát Önnek pontosan kell tudnia azt, hogy esetleges heveny betegségben - legyen az egy nátha, megfázás., stb - mit szedhet és mit nem.
Például a megfázás elleni forróitalporok zöme Paracetamolt tartalmaz, ami nagyobb adagban májkárosító, tehát bevehet-e paracetamol tartalmú szert, vagy lázcsillapítót?
Ez csak egy példa volt.
2., Az autoimmun hepatitis kezelésére alkalmazott gyógyszerek is a működő májban alakulnak át, azaz ezt a terhelést is számításba kell venniük!
3., A máj a méregtelenítés fő szerve, azaz meg kell beszélnie az orvosával azt, hogy mi módon javasolja az Ön májának a tehermentesítését.
Kell-e diétát tartania?
4.,Az immunrendszer sejtjeinek 70 %-a a vékonybél alsó szakaszán és a vastagbélben termelődik és ebben a hasznos, probiotikus bélbaktériumok döntő szerepet játszanak.
Tehát megalapozottnak vélem azt, hogy Ön folyamatosan szedjen probiotikumot. Nagy kérdés, hogy melyiket? Véleményem szerint váltogatva kellene szednie ProGastro-t, Lactiv-ot / ami B vitaminnal dúsított, mivel a bélbaktériumok termelik a B-vitaminjainkat / és Normaflore-t, ami bár bacillus clausii-t tartalmat, de klinikai study-k folytak vele és esetleg prebiotikumot is?
Tehát azt gondolom, felváltva, váltogatva, több félét, de folyamatosan szedni kellene.
5.,Kérdés, hogy fogyasszon-e epehajtó teát / ebből ne bizonytalan eredetű teafélét, hanem haza gyógynövényekből összeállítottat /
6.,Másik kérdés, hogy immun erősítés céljából / hisz autoimmun a betegsége / alkalmazzon-e gyógygombát? Ha igen, akkor ebből elegendő-e a Béres Immun Herbal készítmény, vagy a Herbavital immun, vagy a Varga gyógygombák forgalmazója javasoljon Önnek? Mert a gyógygombáknak, ha megfelelően választják ki, akkor kifejezett immunerősítő szerepük van.
7.,További gondolatom az, hogy az autoimmun betegségek nagy része stressz, pszichés megterhelés során aktiválódik. Azaz van-e az Ön esetében ilyen talaj? / kinél nincs?, csak nem jövünk rá, vagy nem hisszük el/ . Tehát én biztosan felkeresnék pszichiátert is és az ő véleménye ismeretében pszichológushoz fordulnék, mert a pszichés stresszt / amit bármi előídézhet, de a betegségtudat ezt sokszorosan felerősíti / csökkenteni kellene mindenképp. A pszichiáternek tudni kell, hogy nem adhat szintetikus kedélyjavítót, SSRI-t, mert az a májfunkciót rontja. Növényi hatóanyagot adhat / mint pl.: orbáncfű, vagy Valeriana relax / ez utóbbi macskagyökér + komlótoboz + golgotavirág kivonatot tartalmaz /
8.,További kérdés, hogy milyen húsokat ehet? /hal, szárnyas, vörös hús /
9.,Hogy kell-e méregtelenítést tartania / nem a divatirányzatokról és bizonytalan kütyükről beszélek, hanem arról, hogy kell-e, javasolt-e néha 1-1 napos folyadéknapot / léböjt kúrát tartania, amikor csak folyadékot iszik? Napi 3-5 litert. Ebben lehet csendes ásványvíz, tea, gyümölcscentrifugában facsart zöldséglé és gyümölcslé.
A zöldségcentrifugával házilag előállított zöldséglé napi fogyasztását mindenképp javaslom / legyen benne mindig gyökérzöldség: nyers cékla, sárgarépa, paszternak, zeller is, almával, kivivel, naranccsal feljavítható az íze./
10.,Kérdés, hogy szükséges-e Önnek emésztőenzim pótlást szednie?
11.,További kérdés, hogy jelenlegi állapotában mennyit kell/ javasolt mozognia?
A rendszeres mozgás, tehermentesen elviselhető sport nagyon sokat segíthet. Egyrészt a szabad levegőn való tartózkodás, másrészt minimum fél órás séta naponta. De segít a kerékpározás is, tehát nem versenysportra, vagy konditeremre gondolok.
12.,További kérdés, hogy a méregtelenítés és az állapota ismeretében segít-e a szaunázás? Ilyenkor a bőr közeli érhálózat kitágul és segíti a salakanyagok kiválasztását, ami szintén tehermentesíti a májat.
Ha igen, akkor csak finn szaunába menjen / ne infrába! / Várja meg, amíg az izzadtság folyamatosan legurul a bőréről, ezt az időt mérje meg és ennyit, vagy közel ennyit töltsön a csobbanóban! A zuhany nem jó!
A lassan felhevült testet és kitágult ereket lassan vissza kell hűteni. Felhevül, lassan, tartósan lehül, ismét felhevül, ismét lehül. Ezt 2-3 alkalommal végzi. Ennyi. Ez is segít a méregtelenítésben, azaz tehermentesíti a májat.
13., Kérdés, hogy havonta egyszer alkalmazzanak-e nyirokmasszázst? Mert a nyirokkeringés mesterséges fokozása is segít a méregtelenítésben.
14., További nagy kérdés, hogy Ön mennyi és milyen szénhidrátot fogyasszon? Ez a glikogén raktárak feltöltése miatt lényeges kérdés. Azt tudnia kell, hogy az energia döntően zsiradékból származik, mégpedig állati, telített zsírokból. Kérdezze meg az orvosát, hogy milyen és mennyi zsírt fogyasszon. Lehet, hogy érdemes ezt bevinni vaj és szárnyas zsírból.
15., A koleszterinszínt érdekében / mert a koleszterinünk 80 %-át a májunk termeli, azaz csak 20 %-ot viszünk be állati eredetű élelmiszerrel / mit kell tennie? Kell-e koleszterinszínt csökkentőt szednie esetleg / ebben az esetben koenzim Q 10-et is pótolni kell napéonta minimum 100 mg-ot = túladagolni nem lehet / vagy az gondolom, ednnél természetesebb megoldás az, ha naponta 400 - 600 m,g fitoszterolt lenyel kapszulában. Mert a növényi eredetű fitoszterol becsapja a szervezetet, úgy viselkedik, mint az állati koleszterin, de leköti a receptorokat, ezért az állatinak nincs hova kötődnie és az a széklettel távozik, azaz nem kell mellette diétáznia. Ilyen a Maxterol Cardo / úgy hallom, mostanában nem kapható itthon, a Teva forgalmazta / de úgy tudom a Béresnek van fitoszterol tartalmú készítménye.Ebből egyet lenyel reggel és utána ehet kedve szerint.
Hát ezek és ezekhez hasonló gondolataim vannak az autoimmun hepatitisszel kapcsolatban.
De kérem, vegye figyelembe azt, hogy én a Sportkórház fül-orr-gégészeként dolgozok, azaz nem máj specialistaként, csak 20 éve oktatok, többek között OTC gyógyszertant is és életmód tanácsadást.Azaz gyakorló orvosként írtam le Önnek a gondolataimat és nem májszakértőként.
Bölcs, megfontolt életmódot, sikeres gyógykezelést és végleges gyógyulást kívánok Önnek
dr Gerencsér Emőke
Az Orvos Válaszol rovatunk lehetőséget biztosít arra, hogy rendelőkben való várakozás nélkül gyorsan, online feltegye kérdését szakorvosainknak.
Kérdése és az orvos által adott válasz megjelenik az oldalon, így később is visszakereshető lesz, valamint az oldal látogatói is informálódhatnak belőle.